SDD’nin Uğur Mumcu anmasında konuşan Bülent Kuşoğlu, “Bu iktidarı gönderdiğimiz zaman Türkiye demokrasi liginde bir üst kümeye çıkacak”

Sosyal Demokrasi Derneği (SDD) 29. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında gazeteci yazar Uğur Mumcu anısına üç günlük bir etkinlik gerçekleştirdi. “Gerçekte Demokrasi, Gerçekte Hukuk” söyleşilerinin bugün düzenlenen son etkinliğinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ve Gazeteci Fatih Ertürk konuk oldu.

SDD’nin Uğur Mumcu anmasında konuşan Bülent Kuşoğlu, “Bu iktidarı gönderdiğimiz zaman Türkiye demokrasi liginde bir üst kümeye çıkacak”

30.01.2022

Sosyal Demokrasi Derneği’nin (SDD) 29. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında gazeteci yazar Uğur Mumcu anısına, gazeteciler ve siyasilerle gerçekleştirdiği “Gerçekte Demokrasi, Gerçekte Hukuk” söyleşileri bugün sona erdi. CHP Sincan İlçe Başkanlığı ortaklığında, Sincan Belediyesi Rüstem Altınbaş Konferans Salonu’nda gerçekleşen üçüncü etkinlikte, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ile Gazeteci Fatih Ertürk konuşmacı olarak yer aldı.

SDD Genel Başkanı Sami Doğan yaptığı açılış konuşmasında, Uğur Mumcu ile o dönemde 1982 Anayasa taslağına karşı yapılan toplantılar kapsamında İzmir’de bir araya geldiklerini ve 1982 Anayasa’sına ilişkin görüşlerini açıkladıklarını belirterek, “Bunun için çok onurluyum. O günlerden başlayan demokrasi mücadelemiz bugün de devam ediyor. Biz bugün hiç kimseden korkmadığımızı, geleceğe umutla baktığımızı yüksek sesle haykırmalıyız. Gelin bugün bu salonda yakacağımız çoban ateşiyle önce Sincan’ı sonra Türkiye’nin her yerinde çoğaltacağımız çoban ateşleriyle de Türkiye’yi aydınlatalım; hem sosyal demokrasiyi hem CHP’yi iktidara taşıyalım” diye konuştu.

CHP Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz da, demokrasinin insan haklarına saygı göstermeyi, bireyin özgürlüğünü ve yönetime etkin bir biçimde katılımını esas aldığını belirterek, “Demokrasinin en önemli göstergesi olan seçme ve seçilme özgürlüğünü canımız pahasına koruyacağız. Bu hakkın uygulama alanı seçimlerdir. Bizler, insan haklarının korunduğu, hukukun yok sayılmadığı, yargının siyasi iktidarın güdümünden çıktığı günlerde, tam bağımsız ülkeyi umutla bekliyoruz” dedi.

BÜLENT KUŞOĞLU: Demokrasi ve adaletin önemi bugün daha iyi anlaşılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, konuşmasında demokrasi ve adalet vurgusu yaparken, bugün Türkiye’nin geldiği noktada bu iki kavramın öneminin daha da iyi anlaşıldığını ifade etti. Salonda Millet İttifakı partilerinden temsilcilerin de yer aldığına dikkat çeken Kuşoğlu, bunun ülke demokrasisi adına çok önemli olduğunu belirterek, katılımcılara teşekkür etti. Kuşoğlu, “Bütün bunların sonunda biz sandıkla gelen bu iktidarı yine sandıkla gönderdiğimiz zaman Türkiye demokrasi liginde bir üst kümeye çıkacak ve kendi coğrafyasına örnek olacaktır, buna şüpheniz olmasın. Bizim de milletvekilleri olarak, siyasiler olarak bu mücadeleyi çok daha büyük bir sorumlulukla taşımamız lazım ve vatandaşında bu sorumluluğu görmesi, anlaması lazım. Türkiye’nin yeniden parlamenter rejime dönmesi gerekiyor, güçler ayrılığı ilkesinin gerçek anlamda hayata geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

FATİH ERTÜRK: Demokrasi de parlamento gibi artık askıdadır

Gazeteci Fatih Ertürk de, bugün parlamentonun askıda olduğunu, iktidar milletvekillerinin TBMM’ye gelen yasa teklifleriyle ilgili en ufak bir bilgi sahibi olmadıklarını, neye imza attıklarını bilmediklerini ifade ederek, “Bir tek adam parlamentonun yetkisini nasıl kullanır? Demokrasi de artık askıdadır, parlamento gibi. Bir gazeteci olarak bunu iliklerime kadar hissediyorum. Tek çare yeniden demokrasiye, hukuk devletine dönüştür. Uğur Mumcu, ‘insanlar sadece konuştuklarından değil, sustuklarından da sorumludur’ diyor. Hepimiz sorumluyuz. Hep beraber susmayacağız, hep beraber mücadele edeceğiz. Biz gazeteciler olarak ayakta durmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorum yapın