SDD Uğur Mumcu’yu andı: Barışı ve kardeşliği savunacağız

Sosyal Demokrasi Derneği (SDD) 29. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında Gazeteci Yazar Uğur Mumcu anısına “Gerçekte Demokrasi, Gerçekte Hukuk” başlıklı bir dizi söyleşi gerçekleştiriyor. Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde bugün gerçekleşen söyleşinin konukları, Gazeteci Zeynep Gürcanlı ve CHP Parti Meclisi Üyesi Hakkı Süha Okay oldu.

SDD Uğur Mumcu’yu anıyor: Barışı ve kardeşliği savunacağız

Sosyal Demokrasi Derneği (SDD) 29. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında Gazeteci Yazar Uğur Mumcu anısına gazeteciler ve siyasilerle “Gerçekte Demokrasi, Gerçekte Hukuk” başlıklı bir dizi söyleşi gerçekleştiriyor.

Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde bugün gerçekleşen söyleşinin konukları, Gazeteci Zeynep Gürcanlı ve CHP Parti Meclisi Üyesi Hakkı Süha Okay oldu.

SDD Başkanı Sami Doğan burada yaptığı açılış konuşmasında, Uğur Mumcu’nun katledilişinin 29. yılında kendisini ve tüm basın şehitlerini saygı ve özlemle andığını ifade etti. Doğan, şunları kaydetti:

“Bugün ülkemiz keyfi bir yönetim anlayışı tarafından yönetilmektedir. Biz bu anlayışa, barışı ve kardeşliği savunarak karşılık vereceğiz. Artık bu anlayışın sonuna gelindi ve tünelin ucunda ışık göründü. Halkın taleplerine gerçekçi çözümler üreten, toplumun beklentilerine cevap veren bir siyaset anlayışı 2023’te veya erken yapılacak bir genel seçimde iktidara gelecektir ve yürekten inanıyorum bu iktidar sosyal demokrat bir iktidar olacaktır. ‘Yaşasın sosyal demokrasi, yaşasın demokratik halk iktidarı.”

ZEYNEP GÜRCANLI: Karşı durmaya devam edelim; tıpkı Uğur Mumcu gibi, tıpkı Atatürk gibi

Gazeteci Zeynep Gürcanlı konuşmasına Uğur Mumcu’dan alıntılar yaparak başladı. Gerçekte demokrasi ve gerçekte hukukun ancak laikle mümkün olabileceğini vurgulayan Gürcanlı, şöyle devam etti:

“Türkiye’de fiilen laiklik ortadan kaldırılmaya çalışılıyor ve laiklik olmadan da ne demokrasiden ne de hukuktan bahsetmek mümkün. Bugün ekonomi politikalarında karşımıza Nas’la gelenler yarın evimize şeriatla gelmekten çekinmezler. Bunun için öncelikle demokrasi ve hukuktan bahsederken mutlaka arkasına laikliği koymamız lazım. Mutlaka laikliği savunanların arkasında durmamız lazım. Aksi halde ‘endişeli muhafazakârlar yine AK Parti’ye dönecekler’ diye davranmaya devam edildiği sürece biz de yaşam alanımızı yavaş yavaş kaybetmeye, yavaş yavaş alışmaya başlamış olacağız. Alışmayın, alışmayalım. Alışmayalım, karşı durmaya devam edelim; tıpkı Uğur Mumcu gibi, tıpkı Atatürk gibi.”

HAKKI SÜHA OKAY: Laik hukuk düzeni demokrasinin kilit taşıdır

CHP PM Üyesi Hakkı Süha Okay da konuşmasında, laik hukuk düzenini benimseyen Türkiye Cumhuriyeti’ndeki laiklik olgusunu kaldırmak için hala bir uğraşının devam ettiğini belirterek, “Sahip çıkmamız gereken öncelikle laiklik yani laik hukuk düzenidir. Laik hukuk düzeni demokrasimizin kilit taşıdır. Laik hukuk düzeni olmaz ise demokrasi düzeni çöker” dedi. Demokrasinin ise tek başına sandık olmadığını ifade eden Okay, “Biz sandıktan çıktık o zaman bizim için her şey mubahtır’ böyle bir anlayış olamaz. Demokrasi bir anlamda idarenin yani yürütmenin her türlü eylem ve işleminin bağımsız yargının denetiminde olduğu bir yönetim biçimidir. Tabi seçilmişler böylesine bir denetimi içselleştiremiyorlar” diye konuştu.

Okay, gerçek demokrasi için hukukun üstünlüğünün, kuvvetler ayrılığının kaçınılmaz olduğunu vurgularken, “Demokrasinin gerçekleşebilmesi için de çoğulcu ve katılımcı olması şart” dedi.

SDD’nin CHP Keçiören İlçe Başkanlığı ile birlikte düzenleyeceği ikinci söyleşi de yarın (29 Ocak Cumartesi) Keçiören Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Saat 14.00’te başlayacak etkinlikte Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sertaç Eş ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç konuşmacı olarak yer alacak.

Yorum yapın