SDD Halk Korosu sahne aldı

Sosyal Demokrasi Derneği bünyesinde kurulan SDD Halk Korosu, ilk sahnesini Gençlik Parkı ABB Necip Fazıl Salonu’nda gerçekleştirdi.

Dinleti büyük ilgi görürken, dinleyiciler de şarkılarda koroya eşlik ederek keyifli bir akşam geçirdi.

Açılış konuşmasını yapan SDD Genel Başkan Yardımcısı Serpil Ejder, koro ekibinin çalışmalarını bir süredir sürdürdüklerini ve ilk sahneleri için çok heyecanlı olduklarını belirterek, çağdaş toplumlarda müziğin evrensel dil olarak anlam kazandığını ve siyasetin de çoğulcu, çok sesli ve farklılıkların oluşturduğu bir ortamda şekillendiğini söyledi. “Sosyal demokrasi, toplumda; eşitlik, özgürlük ve adaletin temel değerlerine dayanan bir siyasi ve sosyal sistem olarak herkesin potansiyelini gerçekleştirebilmesi için fırsat eşitliği ve sosyal hizmetlerin sağlanması gerektiğini savunur.” diyen Ejder, müziğin de bu değerlerin yayılmasında ve güçlenmesinde katkıda bulunacağını belirtti. Pamukkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Efe Akbulut’un, “Bu müzik topluluklarında her çalgı veya ses grubu kendine ait yazılmış olan ezgiyi seslendirir. Diğer çalgı veya ses gruplarının seslendirecekleri ezgilere müdahale etmez. Her çalgı ya da ses grubu kendi melodisinin (fikrinin) iyi anlaşılabilmesi için kendini zaman zaman yüksek veya alçak sesle, müzik ölçütleri içerisinde özgürce ifade eder. Zaman zaman ses grupları arasında uyumsuz tınılar da olabilir. Ancak hiçbir çalgı veya ses grubu birbiriyle didişmez, kavga etmez ve çirkinleşmez. Kısacası her bir grubun birbirine tahammül etme zorunluluğu vardır. Evrensel müzik topluluklarından orkestra ve koro analojisi (benzemesi) bize sanki çağdaş demokrasinin tanımını vermektedir.” şeklindeki sözlerini de aktaran Serpil Ejder, başta orkestra şefi Sait Aksu olmak üzere; koristler ve saz ustaları ile konserde emeği geçen herkese teşekkür edip konuklara keyifli seyirler dileyerek açılış konuşmasını tamamladı.

Yaklaşık 2 saat süren konserde 20 ayrı şarkıyı seslendiren koronun repertuarında; Yörü Bre Çiçek Dağı, Taze Karlar Yağmış Karın Üstüne, Deniz Üstü Köpürür, Sürüler İçinde Sürmeli Koyun, Ayaş Yolları, Bu Dağdan Aşmak Olmaz, Söyleyemedim (Şiir), Dirmilcikten Gider Yaylanın Yolu, Cemilem, Yolcu, Bir İncecik Duman Tüter, Denizlerin Dalgasıyım, Gitme Turnam Gitme, Kerkük Zindanı, Gurbet, Yuh Yuh, Dağlar Dağlar, Oynayın Kız Oynayın, İzmir Marşı eserleri yer aldı.

Konserin sonunda SDD Genel Başkanı Sami Doğan orkestra şefi Sait Aksu’ya çiçek, tüm koristlere karanfil takdim ederken, yaptığı kapanış konuşmasında “Bugün hepimiz için çok keyifli bir akşam oldu. Yönetim Kurulu olarak Halk Korosu ekibimizin çalışmalarına daha çok önem vereceğiz.” ifadesini kullandı.

Yorum yapın