Sanata ve Sanatçıya Sansür kabul edilemez

Sosyal Demokrasi Derneği olarak, sanata ve sanatçıya sansürün, baskı ve hedef göstermenin kabul edilemeyeceğinin altını bir kez daha çiziyoruz.
Ülkenin gündemini değiştirmek için sanata ve sanatçıya baskı kabul edilemez
21.01.2022
Ünlü şarkıcı, besteci ve şarkı sözü yazarı Sezen Aksu’nun 5 yıl önce çıkan “Şahane Bir Şey Yaşamak” şarkısında geçen “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” sözleri nedeniyle hedef gösterilmesi kabul edilemez.
Bir sanatçının şarkı sözlerinin çarpıtılması, öte yandan bir başka sanatçının sahne kıyafetleri nedeniyle hedef gösterilmesi, bir sanatçının twiti nedeniyle baskı görmesi, bir eğlence programının kostümlerinin dine alet edilmesi Türkiye’de fikir ve ifade özgürlüğünün nasıl tehlikede olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatıyor.
Sosyal Demokrasi Derneği olarak, sanata ve sanatçıya sansürün, baskı ve hedef göstermenin kabul edilemeyeceğinin altını bir kez daha çiziyoruz. Ülkemiz ağır sorunlar yaşarken gündem değiştirmek adına sanatçılara saldırılması, sanatçıların hedef gösterilmesi, RTÜK üzerinden kanallara baskı yapılması ülkemizin yaşadığı demokrasi krizinin düzeyini ortaya koymaktadır.
Sanat ve kültür bir toplumun ilerlemesinin en önemli araçlarıdır ve demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır.
Sanat ve sanatçılar linç kültürüne kurban edilemez. Demokrasi krizinin ilacı özgürlüklerin genişletilmesidir, ekonomik refahın yaygınlaştırılmasıdır, adaletin bütün vicdanlara kazınmasıdır.
Kamuoyunun bilgisine sunarız,
Saygılarımızla
Sosyal Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu

Yorum yapın