Sezen Aksu’ya bir destek de Sosyal Demokrasi Derneği’nden geldi!

Sosyal Demokrasi Derneği, gerici gruplarla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da hedef gösterdiği Sezen Aksu’ya destek çıktı. Yapılan açıklamada “Sanata ve sanatçıya sansürün, baskı ve hedef göstermenin kabul edilemeyeceğinin altını bir kez daha çiziyoruz” denildi.

 

Sanatçı Sezen Aksu’nun 5 yıl önce çıkan “Şahane Bir Şey Yaşamak” şarkısında geçen “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” sözleri nedeniyle gerici ve iktidara yakın medya tarafından hedef gösterilirken, son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir” dedi.

Sezen Aksu’ya destek açıklamaları ise devam ediyor. Sosyal Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu, Aksuya destek olurken konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Ülkenin gündemini değiştirmek için sanata ve sanatçıya baskı kabul edilemez” başlığı ile yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ünlü şarkıcı, besteci ve şarkı sözü yazarı Sezen Aksu’nun 5 yıl önce çıkan “Şahane Bir Şey Yaşamak” şarkısında geçen “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” sözleri nedeniyle hedef gösterilmesi kabul edilemez.

Bir sanatçının şarkı sözlerinin çarpıtılması, öte yandan bir başka sanatçının sahne kıyafetleri nedeniyle hedef gösterilmesi, bir sanatçının twiti nedeniyle baskı görmesi, bir eğlence programının kostümlerinin dine alet edilmesi Türkiye’de fikir ve ifade özgürlüğünün nasıl tehlikede olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatıyor.

Sosyal Demokrasi Derneği olarak, sanata ve sanatçıya sansürün, baskı ve hedef göstermenin kabul edilemeyeceğinin altını bir kez daha çiziyoruz. Ülkemiz ağır sorunlar yaşarken gündem değiştirmek adına sanatçılara saldırılması, sanatçıların hedef gösterilmesi, RTÜK üzerinden kanallara baskı yapılması ülkemizin yaşadığı demokrasi krizinin düzeyini ortaya koymaktadır.

Sanat ve kültür bir toplumun ilerlemesinin en önemli araçlarıdır ve demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır.

Sanat ve sanatçılar linç kültürüne kurban edilemez. Demokrasi krizinin ilacı özgürlüklerin genişletilmesidir, ekonomik refahın yaygınlaştırılmasıdır, adaletin bütün vicdanlara kazınmasıdır.”

Yorum yapın