Sosyal Demokrasi Derneği’nin yeni genel başkanı belli oldu

Sosyal Demokrasi Derneği’nin yeni genel başkanı belli oldu

Sosyal Demokrasi Derneği’nin yeni genel başkanı Sami Doğan oldu. 2 Ekim 2021 tarihinde Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde yapılan SDD 12. Olağan Genel Kurulu iki listeli yarışa sahne oldu. Dört dönemdir SDD Genel Başkanı olarak görev yapan Atila Candır ile TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası eski genel başkanı Sami Doğan’ın listelerinin yarıştığı seçimin kazananı Sami Doğan’ın mavi listesi oldu.

Seçim sonucunun belli olmasından sonra Atila Candır’ı kürsüye davet ederek kutlayan Sami Doğan yaptığı açıklamada “Sosyal Demokrasi Derneği’miz 1970’lerdeki SDDF (Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu) ruhunu bugüne taşıyarak, geliştirerek ve büyüterek yoluna devam edecek. Türkiye’de sosyal demokrasinin iktidara taşınması, geniş halk kitleleri ile buluşması ve ülkemizin üzerine çöken karanlıktan kurtulması için çalışacağız. Bu bir bayrak yarışı, eski yeni tüm üyelerimizle birlikte yola devam edeceğiz. Eski başkanlarımızın, yöneticilerimizin derneğe destek olmaya devam edeceklerini biliyorum. Yeni dönemin ruhu derneğin gençleşmesi, gençlere ulaşması, sosyal demokrasinin iktidara taşınması olacak. Yönetim kurulumuzu bu anlayışla oluşturduk. Üyeleriyle, temsilcileriyle, şubeleriyle, merkeziyle hep birlikte bir yönetim sergileyeceğiz” dedi.

 

İlk yönetim kurulu toplantısını sonunda yürütme kurulunun görev dağılımı şöyle oldu:

Sami Doğan SDD Genel Başkanı, Sahra Baydar SDD Genel Başkan Yardımcısı, Süha Akıncı SDD Genel Başkan Yardımcısı, Ali Necati Koçak SDD Genel Sekreteri ve Erdal Güreş SDD Genel Saymanı oldu. Diğer yönetim kurulu üyeleri ise Naci Akın, Umur Cevrem, Mevlüde Dönmez, Serpil Ejder, Muratcan Işıldak, Canip Kara, Kıvanç Kibar, Cengiz Onur, Haşim Özkoyuncu ve Kenan Paltun oldu.

SDD Denetim Kurulu; Fuat Yılmaz, Mümin Akgül ve Murtaza Ak.

SDD Onur Kurulu ise Nail Gürman, Semih Eryıldız, Zeki Alçın, Meral Tavman ve Celal Topkan’dan oluştu.

 

SDD yönetim kurulu Sami Doğan başkanlığında önümüzdeki günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verecek.

Sami Doğan Kimdir?

1968’de Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne girdi. 1969’da A.Ü. Ziraat Fakültesi Sosyal Demokrasi Derneği yönetim kurulu üyesi, 1971’de S.D.D.F (Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu) genel sekreter yardımcısı oldu.

1973’de Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitirerek Tarım Bakanlığı’nda göreve başladı.

 

1978’de Ankara Belediyesi Başkanlık Danışmanlığı görevine atandı. Belediye Tanzim satış mağazalarının kuruluşunu gerçekleştirdi.

1980’de TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası genel başkanı oldu.

1985’de Bülent ECEVİT’in önderliğinde kurulan DSP’nin MKYK üyeliğine seçildi.

9 Eylül 1992’de CHP’nin yeniden siyasal hayata dönmesi ile birlikte CHP’ye katıldı. Genel merkez ve il düzeyinde pek çok görevde bulundu.

Sami Doğan, Sosyal Demokrasi Derneği’nin kurucu üyesidir.

Yorum yapın