SDD, hiçbir siyasi partiyle bir bağ içerisinde değildir.

TİP Çankaya Belediye Başkan Adayı İrfan Değirmenci’nin SDD’yi ziyaret etme talebine olumlu yanıt verilmesinin, birtakım çevrelerde rahatsızlık yaratmış olduğu görülüyor.

Olayı CHP tüzüğüne kadar bağlayıp ihraç sopası gösterenler dahi olmuş.

Kabul ettiğimiz ziyaretin iptali isteniyor birilerince.

Konuyu açalım ki iyi anlaşılsın:

SDD 1998 yılında kurulmuş, dönem itibarıyla sosyal demokrasiyi benimseyen sol partilerin üyeleri ve taraftarlarından oluşan geniş bir yelpazeye hitap etmiş, o geniş alandan kurucular ve üyeler edinmiştir.

Bugün itibarıyla, çoğunluğu CHP üyelerinden oluşan bir üye yapılanmasına sahiptir.

SDD, hiçbir siyasi partiyle; hukuki olarak, tüzüksel olarak bir bağ içerisinde değildir.

Amacı; sosyal demokrasi düşüncesini anlatmak, bu düşünceye katkıda bulunmak, Türkiye deneyimleriyle geliştirmek, yaymak, sosyal demokrat düşüncedeki partilere birikimli politikacılar kazandırmaktır.

Bu bağlamda da çalışmalarını ulusal ve uluslararası siyasi evrende sürdürmektedir.

Yaklaşmakta olan yerel seçim düzleminde Türkiye genelinde sosyal demokrat adayları desteklediğimizi değişik vesilelerle kamuoyuna açıklamış bulunmaktayız.

Çankaya bazında değerlendirdiğimizde de daha önce derneğimizi ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi adayı Hüseyin Can Güner’e desteğimizi vermiş, sosyal demokrat yerel yönetim anlayışımızı kendisine aktarmış bulunmaktayız.

Sosyal demokrat bir parti olduğunu yazılı ve sözlü her ortamda ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi’nin adaylarını her yerde desteklemekte olduğumuzdan şüphe yoktur.

Derneğimizi ziyaret etmek isteyen, solda yer alan bir parti olan Türkiye İşçi Partisi’nin adayının talebini kabul edip kendisini dinlemek ve sosyal demokrat yerel yönetim anlayışımızı kendilerine aktarmak, derneğimizin kurumsal duruşu açısından değerlendirildiğinde; çağdaş, uygar, sosyal demokrasi anlayışına uygun bir davranıştır.

Öyle ki Genel Başkanı Sosyalist Enternasyonal’in Başkan Yardımcısı olan CHP’nin, bir tek TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın aday olduğu Gebze’de aday çıkarmayarak dayanışma gösterdiği de unutulmamalıdır.

Sonuç olarak,

SDD’nin, yapılmaya çalışılan olumsuz propagandanın etkisinde kalarak, evrensel sosyal demokrasi kavramlarını ve felsefesini yok sayan bir duruş göstermesi beklentisi boş bir beklentidir.

Dolayısıyla,

Belirlenen programa uygun olarak, konuğumuzu ağırlayacak, düşüncelerini dinleyecek, düşüncelerimizi aktaracağız.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

Sosyal Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu

Yorum yapın