SDD Genel Başkanı Sami Doğan “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” toplantısına katıldı

Sosyal Demokrasi Derneği (SDD) Genel Başkanı Sami Doğan, CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti genel başkanlarınca deklare edilen, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” mutabakatı metni sunum ve imza törenine katıldı.

Akademisyen, gazeteci, meslek örgütleri ve STK temsilcilerinin de yer aldığı törende Sosyal Demokrasi Derneği’ni Genel Başkan Sami Doğan temsil etti.

Doğan, toplantıda açıklanan metne işaret ederek Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’in; devletin tüm kurumlarının hiçbir ayrım yapmaksızın tüm vatandaşlarına eşit mesafede olduğu çoğulcu bir sistem olduğu vurgusuna dikkat çekti.

Türkiye’de demokrasinin gerçekleşebilmesinin yolunun da demokratik parlamenter sistemden geçtiğini ifade eden Doğan, demokratik hukuk devletinin güçlendirilmesi ilkesinin öneminin altını çizdi. Doğan, ayrıca metinde yer alan yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesi doğrultusunda atılacak adımlar ile kadın hakları, basın özgürlüğü, çevre hakları ve sürdürülebilirlik konularının da her zaman olduğu gibi bugün de yakından takipçisi ve destekçisi olduklarını kaydetti.

SDD Genel Başkanı Doğan, “Sivil Toplum” başlığı altında sıralanan; “Sivil toplum, demokratik toplumun asli bir unsurudur. Sivil toplum kuruluşlarına yönelik ayrımcılığa ve baskıya son verilecek, bu kuruluşların özgürce çalışabileceği güvenli, çoğulcu ve elverişli bir ortam oluşturulacaktır. Kamu kuruluşlarının karar alma süreçlerine ve çalışmalarına sivil toplum kuruluşlarının katılımında açık kapı ilkesi esas alınacak, bu kuruluşların kamu yararı statüsü ve vergi muafiyeti gibi desteklerden yararlanmasında eşit, adil ve şeffaf bir yöntem uygulanacaktır” ifadelerinin de önemli olduğunu vurguladı.

Yorum yapın