İktidar halkın iradesinden oluşan yönetim anlayışından rahatsız oluyor

Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, Çankaya Kent Konseyi Başkanı Mustafa Coşar ile Sosyal Demokrasi Derneği Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

SDD Genel Başkanı Sami Doğan, Çervatoğlu’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, derneğin çalışmalarını anlattı. SDD’nin Nisan ayında gerçekleştireceği Yerel Yönetimler Çalıştayı hakkında da bilgi veren Doğan, Çervatoğlu’nu çalıştaya konuşmacı olarak davet etti. Doğan, “Sosyal demokrasi, yerel yönetimlerden alacağı güçle, merkezi iktidara ulaşabilir ve onu değiştirebilir. Biz Sosyal Demokrasi Derneği olarak kendimizi bir düşünce kuruluşu olarak görüyoruz; sosyal politikalardan, ekonomiye, yerel yönetimlerden, tarıma, iklim konusuna kadar pek çok alanda çalışma yaparak siyasetin de daha iyi bir noktaya taşınması için katkıda bulunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Çervatoğlu hakkındaki soruşturmalara, 2019 yılında Fındıklı’da düzenlenen festival nedeniyle açılan davaya işaret eden Doğan, “Bu davalara ilişkin haklı mücadelenizi de takip ediyoruz ve destekliyoruz. Hukukun üstünlüğüne her zaman inandık bu son olayda da inanmaya devam edeceğiz” dedi.

SDD Genel Başkan Yardımcısı Sahra Baydar da “Bir belediye başkanı olarak Türkiye’nin içinde bulunduğu böyle zor bir süreçte çok ciddi bir mücadele içindesiniz. Bu mücadelenizde desteğimiz sizinle” diye konuştu.

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ise “Burada yargılanan halkın iradesidir, bu bir siyasi davaya dönüşmüştür. Burada hukuk garabeti denen bir süreç var. Biz göreve geldiğimizde makam kapısını söktük; bizim anlayışımıza göre en tepede halk olacak. Biz toplumcu belediyecilik anlayışını hayata geçirmeye çalıştık, tüm mücadelemiz bu yönde” diye konuştu.

Demokrasinin işlevli olmasının en önemli ayaklarından birinin yerel yönetimler olduğunu ifade eden Çervatoğlu, “Çünkü bire bir halka dokunabiliyorsunuz. İktidar da halkın iradesinden oluşan yönetim anlayışından rahatsız oluyor. Aslında Fındıklı halkının iradesini yargılıyorlar, beni değil. Bu dava da demokrasi ve özgürlükler mücadelesine dönüşmüştür” diye konuştu.

Yorum yapın