Güner: CHP’den sonra ilk kez bir örgüte üye oluyorum

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner, yerel seçim çalışmaları kapsamında Sosyal Demokrasi Derneği’ni ziyaret ederek projelerini anlattı. Ziyarette Güner’e, CHP Çankaya İlçe Başkanı Fahri Yıldırım eşlik etti.

Saat 12.30’da gerçekleşen ziyarette Hüseyin Can Güner ve ekibini Sosyal Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri karşılarken, açılış konuşmasını Dernek adına Başkan Yardımcısı Bülent Gürsoy yaptı. Konuşmasına ziyaretleri için Hüseyin Can Güner ve Fahri Yıldırım’a teşekkür ederek başlayan Gürsoy, Çankaya’nın “sosyal demokrat belediyeciliğin örnek kenti” olduğunu belirterek “Sosyal demokrat belediyecilik adına bir kez daha; taze kanla, heyecanla, yapılmamışları yapmak, başarı grafiğini daha yukarılara çekmek için yola çıkılmıştır” ifadelerini kullandı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Sosyalist Enternasyonal’de başkan yardımcısı olmasına değinen Bülent Gürsoy, bu bağlamda Gençlik Kolları’ndan başlayarak parti organlarında görevler alan genç bir ismin Çankaya Belediye Başkan Adayı olmasını değerli bulduğunu söyledi. Sosyal Demokrasi Derneği adına Çankaya’da görmek istedikleri yönetim anlayışına dair beklentileri sıralayan Bülent Gürsoy, beklentilerin hayata geçirilmesi için sosyal demokrat düşünceyi benimseyeceğine inandıkları Hüseyin Can Güner’e her türlü desteği vereceklerini belirterek sözlerini tamamladı ve sözü Başkan Adayı Hüseyin Can Güner’e bıraktı.

Sözlerine orada bulunan herkese teşekkür ederek başlayan Hüseyin Can Güner, genel perspektiflerini şu şekilde sundu:

İş birliğine katkı sunacak belediye başkanlarından biri olacağım

“Genel Başkanımız, Sosyalist Enternasyonal’de başkan yardımcılığı görevine seçildi. Uzun bir aradan sonra genel başkan düzeyinde temsil ediliyoruz. Geçtiğimiz aylarda sayın Genel Başkanımız, ‘Dünyadaki siyasi yoldaşlarımızla bundan sonra daha iyi ilişkiler içerisinde olacağız’ diyerek bu anlamda SDD ile de ilişkilerimizi geliştireceğimizi, yurt dışındaki kuruluşlar ile ortak projelerde bulunacağımızı belirtmişti. Bu amaç doğrultusunda Genel Başkanımız yerel yönetimlere de iş düştüğünü ve belediye başkanlarımızın buna katkı sunacağını ifade etmişti, ben de buna katkı sunacak belediye başkalarından biri olacağım.

CHP harici bir örgüte ilk kez üye oluyorum

Bugüne dek yalnızca CHP üyesiydim. CHP’den sonra bugün ilk kez, belediye başkanı olduğumda kentin bütün paydaşlarıyla ilişkilerimizi geliştireceğimizin bir göstergesi olarak SDD üyelik formunu doldurup imzaladım.

AKP’nin zulmü hayatımızın her alanında

“Geçtiğimiz günlerde İliç’te bir maden katliamı gerçekleşti, bugün de benzer bir haberle Elazığ’da umutlu bekleyişimizi sürdürüyoruz. AKP iktidarının bize yaşattığı zulüm hayatın her alanında; maden sahasında, ÇEDES projeleri ile yavrularımıza, açlığa ve yoksulluğa mahkûm edilen emeklilerimize, tarikat ve cemaat yurtlarına yönlendirilen üniversite öğrencilerimize kendini gösteriyor. Belki son genel seçimlerde istediğimizi elde edemedik ancak yerel yönetimlerde farkımızı ortaya koymak durumundayız. Erken çocukluktan yaşlılığa kadar, kaliteli bir laik demokrat yaşamı egemen kılmak gibi bir sorumluluğumuz var. Bu anlamda Çankaya Belediyesi, bugünkü çizgisini daha etkin bir şekilde, daha katılımcı projelerle sürdürecektir.”

Üniversite öğrencileri için Gençlik Kampüsü

“Kreşlerimizle ilgili genel bir memnuniyet var. Kreşlerimizin sayısını artıracağız ancak Çankaya aynı zamanda bir üniversite, bir öğrenci kenti. 300 binin üzerinde üniversite öğrencisi günlük yaşamını Çankaya sınırları içerisinde sürdürüyor. Belediye yemekhanelerinde yemek yiyip kaldıkları cemaat ve KYK yurtlarında maruz kaldıkları siyasi mobbing ortamından üniversite öğrencilerini kurtarmak için hızlıca Gençlik Kampüsü projesini hayata geçireceğiz. O genç hem yemeğini bizde yiyecek, hem de Çankaya Belediyesi’nin sağlayacağı imkânlarla kütüphanede ders çalışacak, sosyalleşecek ve sosyalleşirken düşünce dünyası laik ve demokrat bir çerçevede şekillenecek.”

Kültür ve sanat faaliyetlerini artıracağız

Sosyalleşme noktasında en çok zarara uğrayan kesim, orta yaş çalışan kesim. Çankaya’da kültür sanat faaliyetleri istediğimiz noktada değil. İnsanlar sinemaya gidemeyecek durumda ve diğer yandan Çankaya’daki tarihi sinemalar ve tiyatrolar da bir bir kapanıyor veya başka yerlere taşınıyor. Kültür sanat faaliyetlerini geliştirecek ve artıracağız.”

Kent Lokantaları, Kent Kafeteryaları ve Yaşlı Bakım Merkezleri

“Emeklilerimizin ve yaşlılarımızın pek çok ihtiyacı var. Emekliler ev kiralarını ödeyemiyor, çocuklarına destek olurlarken kendi yaşamlarını sürdürmekte sıkıntı çekiyorlar. Dışarı çıkıp çay kahve içemiyor, yemek yiyemiyorlar. Bunun için Kent Lokantaları ve Kent Kafeteryaları’nı hayata geçirecek, Yaşlı Bakım Merkezi kurarak evde bakım hizmetlerini de geliştireceğiz.

Belediyeyi herkes yönetecek

Biz belediye başkanlığını sadece belediye bürokrasisini idare etmek olarak görmüyor, kenti kentin paydaşlarıyla birlikte etkin ve katılımcı bir biçimde yönetmeyi hedefliyoruz. 5 yıllık dönemin sonunda herkes, sadece ben ve kadrom dışında kendisinin de yönettiğini hissederek başarıya ortak olmanın mutluluğunu yaşayacak. Bu anlamda Kent Konseyi’ni, STK ve üniversiteleri öğrencileriyle daha etkin ve söz sahibi kılacak şekilde yapılandıracağız.”

Çankaya sporun parlayan yıldızı olacak

“Yıllardır Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nun tadilata girip daha iyi hizmet vermesi konuşulurdu ama olmadı, biz bu çalışmaları hızlandıracak ve bütün Türkiye’ye örnek olacak spor kompleksini hayata geçireceğiz. Aynı zamanda spor kulüpleri ile de Çankaya, sporun parlayan yıldızı olacak.

Kentte hizmet adaleti sağlayacağız

“Çankaya’nın ilk yerleşim yerleri ile yeni gelişen bölgeleri arasında fark var. Bazı yurttaşlarımız eşit hizmet alamadıkları noktasında şikâyette bulunuyor. Kentte hizmet adaletini sağlayarak Çankaya’nın bir ucu ne hizmet alıyorsa, diğer ucuna da aynı hizmeti götüreceğiz.

Yorum yapın