SDD’yi ziyaret eden Eski Bakanlar Karakaş ve Oktay’dan demokrasi vurgusu

Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş ile Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Sosyal Demokrasi Derneği Genel Merkezi’ni (SDD) ziyaret etti. Karakaş: “Türkiye gibi demokrasi sorunu olan ülkelerde, sivil toplum örgütleri ve iş birlikleri çok önemli; örgütlü toplum gelişmeden siyasi partilerin mücadelesi eksik kalıyor.”

Eski Kültür Bakanı ve SODEV Onursal Başkanı Ercan Karakaş, Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile SODEV Üyesi Uğur Tunçay, Sosyal Demokrasi Derneği’ne ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

Ekim ayında yapılan genel kurulla yönetimini yenileyen Sosyal Demokrasi Derneği’ne (SDD) yeni çalışma döneminde başarılar dileyen Karakaş ve Oktay, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Karakaş: Örgütlü toplum gelişmeden siyasi partilerin mücadelesi eksik kalır

SODEV’in yanı sıra TÜSES’in de kurucuları arasında yer alan Ercan Karakaş, “Aynı mücadeleyi paylaşan sivil toplum örgütleri mücadelelerini kuvvetlendirmek için mutlaka bir araya gelebilmeli, birlikte çalışma yürütebilmeli. Türkiye gibi demokrasi sorunu olan ülkelerde, bu iş birlikleri çok önemli. Örgütlü toplum gelişmeden de siyasi partilerin mücadelesi eksik kalıyor. Siyasi partilerin fikirsel destek alacakları dernekler, vakıflar bu anlamda önem kazanıyor” dedi.

Sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını sadece ulusal değil uluslararası alana taşınması gerektiğini de belirten Karakaş, “Demokrasi ve sosyal demokrasi dinamik kavramlar. Toplumlar değiştikçe bu kavramlar da değişiyor, gelişiyor. Dolayısıyla sivil toplum örgütlerinin, dünyayı da izlemesi ve iş birliklerini uluslararası alana taşımaları da önem kazanıyor” dedi.

Oktay: Kuvvetler ayrılığı olmadan demokrasi olmaz

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay da bugün demokrasi için, laiklik ve hukukun üstünlüğü için büyük bir mücadele gerektiğini belirtirken, “Bugün cumhuriyet ve demokrasi karşıtı bir sistemle karşı karşıyayız. Geldiğimiz noktada şu iki soru önümüzde duruyor; demokratik, laik, hukukun üstün olduğu bir sistem mi yoksa totaliter sistem mi? Eğer demokratik, laik, hukukun üstün olduğu bir sistem diyorsak bunun temel yolu da kuvvetler ayrılığıdır. Yönetim erkini bir tek kişinin iradesine bıraktığınız zaman orada hukuk üstün olmaz, o kişinin iradesi üstün olur. Yasama başka, yürütme başka, yargı başka bir organdır. Bu sistemi oluşturmazsanız, demokrasiden de bahsedemezsiniz” diye konuştu.

Doğan: Bu dönem önceliklerimizden biri sosyal demokrat örgütlerin iş birliği

SDD Genel Başkanı Sami Doğan ise gelişmiş bir demokrasi için toplumların muhakkak örgütlü olması gerektiğini ifade ederek, “Sosyal demokraside, toplumun örgütlü kesimlerinin siyaset yapması gerektiğini hep söyledim, bugün de bunu savunuyorum” dedi. Doğan ayrıca, SODEV, TÜSES gibi sosyal demokrat örgütlerin birlikte üretmelerinin gerekliliğini dile getirirken, “SDD olarak biz her zaman, her türlü iş birliğine, birlikte çalışmaya hazırız ve bunu da hayata geçireceğiz. Bu dönem önceliklerimizden biri de sosyal demokrat örgütlerin iş birliği” diye konuştu.

 

Yorum yapın