Hakkari Belediyesi’ne kayyım atamak, halkın iradesini hiçe saymaktır

Seçimle iş başına gelmişlerin yönettiği Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanması, halkın iradesini hiçe saymak; demokrasiye darbe vurmaktır. Son açıklamalarıyla ülkede yumuşama ve uzlaşma zemini yaratacağını belirten tek adam, eylemleriyle ülkede kutuplaşmanın ve otoriterleşmenin özlemi içinde olduğunun altını çizmiştir.

Antalya’da Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz’ün hiçbir sorumluluğu olmadığı halde teleferik kazasıyla suçlanmak istenmesi en hafif tabiriyle bir demokrasi ayıbıdır. Seçimlerle birlikte Van’da, sadece birkaç ay içerisinde Hakkari ve Antalya’da yaşananlar iktidar partisinin seçimlerden hiçbir ders almadığının en net göstergesidir. İktidar partisi için hukuk üstünlere ait bir araçtır. Onlara göre hukuk eğilip bükülebilmekte; bir baskı aracı hâline gelebilmekte; dillerinden düşürmedikleri “millet iradesi”nin bir etiketten fazla olmadığını söylemek gerekir. Bu siyaset yapma tarzının hukuku ve nihayet haklarımızı teslim almasına izin verilmemelidir.

Hakkari ve Kepez’de yaşananları kınadığımızı halkımıza bir defa daha hatırlatıyor; çağdaş Türkiye’nin kazanımlarını korumak için herkesi mücadele saflarımıza davet ediyoruz.

Saygılarımızla

SDD Yönetim Kurulu

Yorum yapın