Kaftancıoğlu kararına tepki: Demokrasi mücadelemiz sürecek

Sosyal Demokrasi Derneği (SDD) Genel Başkanı Sami Doğan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında, sosyal medya paylaşımları nedeniyle verilen hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasına tepki gösterdi.

SDD Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Doğan, düşünce ve ifade özgürlüğünün demokrasinin en temel koşulu olduğunu ifade ederek, “Sosyal Demokrasi Derneği olarak tüm halkımızı, eşitlik, adalet, kardeşlik, barış ve dayanışma duygularıyla birlikte olmaya çağırıyoruz” dedi.

SDD Genel Başkanı Doğan’ın açıklaması şöyle:

“Kamuoyunun bildiği gibi Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu hakkındaki kararı onadı ve siyaset yasağı getirdi. Bu karar hukuki değil tamamen siyasidir; laik, demokratik ve hukuk devleti olması gereken Türkiye’nin geldiği nokta açısından düşündürücüdür. Alınan bu siyasi karar, AKP iktidarının ve tek adam rejiminin önümüzdeki süreçte neler yapabileceği açısından ibret vericidir.

Düşünce özgürlüğü ve ifade özgürlüğü, demokrasinin en temel koşuludur. Bunlar olmazsa, o ülkede demokrasiden bahsedilemez. Biz sosyal demokratlar, bu antidemokratik anlayışa ve tek adam rejimine karşı, korkmadan, yılmadan, umudu örgütleyerek mücadeleye devam edeceğiz.

2023’te cumhuriyetin 100. yılında yapılacak seçimler, ülkemiz için ‘demokrasi güneşi’nin yeniden doğacağı bir seçim olacaktır. Sosyal Demokrasi Derneği olarak tüm halkımızı, eşitlik, adalet, kardeşlik, barış ve dayanışma duygularıyla birlikte olmaya çağırıyoruz.”

Yorum yapın