images
RTÜK’te olup bitenleri bilmek bu ülkede yaşayan herkesin hakkı

  4 Kasım 2019

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yaptığı toplantıda, 2’ye karşı 6 oyla, Faruk Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesine karar verdi. Karara gerekçe olarak, Bildirici’nin "ortaya koyduğu eylem ve söylemler" gösterildi.

Faruk Bildirici, RTÜK’e 12 Temmuz 2019’da CHP kontenjanından seçilmişti.

Bildirici, son 3,5 ayda RTÜK’ün aldığı kararlara karşı genellikle muhalif bir tutum sergiledi. En son, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulları üyesi olduğunu açıklamıştı.

RTÜK Başkanı Şahin’in istifasını istemişti

Faruk Bildirici, RTÜK Yasası’na aykırı olduğunu söylediği bu üyelikler nedeniyle Şahin’in "RTÜK’teki görevlerinden çekilmiş sayılması" için TBMM ve RTÜK Başkanlığı’na dilekçe vermiş ve Şahin’in istifasını istemişti.

Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesinden sonra RTÜK’te CHP kontenjanından seçilen bir üye (İlhan Taşçı) kalmış oldu.

Faruk Bildirici ne diyor?

"RTÜK’te olup bitenleri bilmek bu ülkede yaşayan herkesin hakkı" diyen Bildirici, RTÜK üyeliğine başladığından beri kurumun şeffaf olması için ve "siyasi iktidarın arka bahçesi olmaktan kurtulması için uğraştığını" söyledi.

RTÜK’ün başkanlık sistemiyle yönetildiğini ifade eden Bildirici, "RTÜK’ün ne özerkliği ne de bağımsızlığı var" dedi.

Bildirici, "tüm baskılara rağmen" RTÜK içindeki usulsüzlüklere muhalif tavrını sürdürdüğünü belirtti:

"Müzakerelerle ilgili gizlilik kuralına özen gösterdim ama kararlarla ilgili düşüncelerimi, karşı oylarımı, itiraz gerekçelerimi topluma açıklamaktan geri durmadım. Üst Kurul yönetimi bundan rahatsız oldu.

"RTÜK’te muhalif üyelerden istenen, eleştirilerini dışarı aktarmamaları, her şeyi içerde tutmaları. Ben böyle bir muhalif olmayınca da RTÜK içinde hareketim, ilgililerden en basit bir konuda bile bilgi almam ilk günden itibaren sınırlandı. Buna rağmen yılmadan çabalarımı sürdürdüm."

Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in başka kurumlarda da çalıştığına dair açıklamalarının dönüm noktası olduğunu ve Şahin’in bundan sonra "kendisinden kurtulmak istediğini" savundu:

"Dönüm noktası, Ebubekir Şahin’in RTÜK’ün yanı sıra Basın İlan Kurumu ve Türksat’ın da yönetiminde olduğunu tespit etmemdi. Önce aldırmadılar, sonra da gündeme almayı reddederek bu hukuksuzluğun üzerini kapatmaya çalıştılar.

Ben Şahin’in çekilmiş sayılması gerektiğini, müstafi duruma düştüğünü ve yönettiği toplantılardaki kararların kanunsuz olduğunu savundum, kararlara muhalefet şerhleri düştüm. Onunla da kalmayıp İdare Mahkemesi’nde dava açtım.

Şahin, hukuk mücadeleme dayanamadı ve benden kurtulmak için maalesef kuruldaki sayısal çoğunluğa dayanarak üyeliğimi düşürme yolunu seçti. Kendi hukuksuzluğunun üzerini örtmek için yine hukuk dışı bir yöntem uyguladı. Hiçbir somut gerekçe, hiçbir somut suçlama olmadan üyeliğimin düşürülmesi beni mücadelemden alıkoyamaz."

Bildirici, üyeliğinin düşmesiyle ilgili kararı yargıya taşıyacağını açıkladı.


BBC Türkçe

YAZAR HAKKINDA BİLGİ

SDD

SDD

Sosyal Demokrasi Derneği

YAZARIN DİĞER YAZILARI