images

  14 Ekim 2019

Sosyal Demokrasi Derneği merkezinde geçtiğimiz günlerde Moskova Yerel Yönetim Deneyimi üzerine önemli bir sunuş için Kentsel Perspektifler Oluşumu’ndan Mimarlar Haldun Akçakoca, Erhan Akça ve Gözdem Tubay’ı konuk ettik.

Moskova merkezinde 15 yıldır mimarlık yapan Haldun Akçakoca, kente ilk geldiği zamandan bugüne gözlediği yerel yönetim modelini mesleki formasyonuyla birleştirerek bir kent yönetiminin alacağı kararlarla kentteki yaşam kalitesini nasıl yükseltebileceğinden bahsediyor.


Moskova modeli olarak adlandırılan şey aslında aşamalı olarak kentsel yaşamın dönüştürülmesi üzerine bir dizi karardan oluşuyor. Akçakoca bunları; 1. Kenti yürünebilir yapmak 2. Kentsel açık alanları oturulabilir hale getirmek 3. Kentsel açık alanları aktif kullanılabilir hale dönüştürmek ( bisiklet, kay kay, koşmak, sosyal ve kültürel aktivitelere katılım vb ) 4. Kentsel açık mekanlarda mikro iklimlendirmeye olanak tanımak: Sokakların maksimum su alması, yeşillendirme, havuz vb alanlarla sokak ve meydanlarda daha temiz hava yaratılması olarak tanımlıyor. Moskova belediye başkanı Sergey Sobyanin, uygulanan ‘Benim Sokaklarım Programı’ ile Moskova’da kent merkezindeki yaya dolaşımı %23 oranında, açılan restoran ve kafelerin sayısı 3 kat, açıkhava kafe ve terasların sayısı 2 katı arttırmış.

Soğuk bir iklime sahip Moskova’da Instagram’da insanların Moskova sokaklarında paylaştıkları fotoğraf sayısında bile gözle görülür bir artış olmuş.

Kentsel Perspektifler Oluşumu Ne yapıyor? Kentte yaşayanların daha iyi ve kaliteli bir yaşam sürebilmesi için, dünyadaki son gelişmeleri de takip ederek, kentsel tasarım, açık alanların çok amaçlı kullanımı ve mikro mobilite konusunda farklı boyutlarda projeler üretiyor.

Dünya üzerinde New York, Kopenhag, Seul, Moskova gibi bir çok kentin yaya temelli dönüşümü konusunda projeler geliştirmiş ünlü Danimarkalı mimar ve kentsel tasarımcı Jan Gehl’in “Önce İnsan” diye özetlenebilecek, analitik gözlem ve araştırmalara dayanarak oluşturulan kentsel tasarım prensiplerini de dikkate alarak Türkiye’deki kentlerin problemlerine çözüm bulmak, kentleri güzelleştirmek için projeler geliştiriyor.

Sadece çekme mesafeleri, saçak kotlarını düzenleyen mevcut imar kuralları ile estetik ve kaliteli bir yapılı çevre elde edilmesinin mümkün olmadığı görüşünden yola çıkarak, bu amaçla oluşturulmasını önerdikleri kent mimarlık kurulları ve sadece mevcut arsa içinde kat arttıran ama yaşam kalitesine katkıda bulunmayan kentsel dönüşümü, sosyal donatı alanları da yaratarak gerçek anlamda bir dönüşüme hizmet etmesi için oluşturdukları çeşitli fikirlerini belediyeler ve kuruluşlarla temas içinde hayata geçirmek için çalışıyor.

Sokaklar sadece araba ve yayaların hareket ettiği yerler değildir, insanların günlük hayatlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri, birbirleri ile ilişki kurup sosyalleştikleri, birbirlerine selam verip, sohbet ettikleri, oturdukları, dinlendikleri, oyun oynadıkları, müzik dinledikleri, etraflarını seyretmekten zevk aldıkları - kısaca kentsel ve sosyal tüm zenginlikleri yaşayabildikleri en önemli mekanlardır. Özgürlük de, demokrasi de sokaklardan, kentsel açık alanlardan yeşerir.

YAZAR HAKKINDA BİLGİ

ALİ NECATİ KOÇAK

ALİ NECATİ KOÇAK

Gazi Üniversitesi Ekonometri mezunu. SHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı (1991-1995) ve CHP TBMM Milletvekili Danışmanlığı yaptı. SODEV’de Ankara Temsilciliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterlik görevlerini üstlendi. CHP Ankara İl Başkan Yardımcılığı (2011), CHP Çankaya İlçe Eğitim Sekreterliği (2011-2013) yaptı. 2014’den beri Çankaya Belediye Meclis Üyesi (CHP) ve CHP Genel Merkez Kültür ve Sanat Platformu Üyesi. Bireşim (1995), Birlikte (2005) ve Politus (2010) dergilerini yayınladı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI