images
LOZAN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TAPUSUDUR.

  16 Eylül 2019

Bugün Lozan Barış Antlaşmasının 96. yıldönümüdür. 24 Temmuz 1923, ülkesinin ve ulusunun varlığını koruma mücadelesinden başarı ile çıkmış Türkiye’nin 1. Dünya Savaşı galipleri karşısında Lozan’da kendisini Dünya’ya Kabul ettirdiği tarihtir.
Lozan bağımsızlıktır.
Lozan, bilgi ve bilinci azim ve güvenle yol alınması halinde en olumsuz koşullarda bile hedefe varılabileceğinin ispatıdır.
Lozan, ezilen ve geri kalmış uluslara onur ve mücadele rehberidir.
Lozan, bağımsızlık mücadelesinin sadece askeri alanda değil siyasi alanda da aynı özen ve hassasiyetle verilmesi gerektiğinin örneğidir.
Lozan müzakereleri her zaman göz önünde tutulması gereken ilginç sahne ve anekdotlarla doludur. Ancak, ne var ki, tarih bilgileri ve devlet yönetme yetenekleri yetersiz yöneticiler elinde ülkemizde Lozan’da direnerek elde edilen haklarımızın ve bağımsızlığımızın yıpratıldığını görüyoruz.
Çağımızda ülkelerin bağımsızlık sembolü artık sadece “para basmak” ve “bayrak” değildir. Bağımsızlık, sanayi şirketleridir, bankalardır, eğitimin kalitesidir, sanayileşmedir, ekonominin gücü, demokrasinin erdemidir. Bu konularda ülkemizin içine geldiği/getirildiği noktada Lozan, tekrar tekrar değerlendirilmesi ve örnek alınması gereken bir abide olarak önümüzde durmaktadır.

YAZAR HAKKINDA BİLGİ

SDD

SDD

Sosyal Demokrasi Derneği

YAZARIN DİĞER YAZILARI