images
KARAYALÇIN: ANKARA’DAKİ 25 YILLIK KARANLIK DÖNEM BİTTİ

  23 Eylül 2019

Ankara’da belediyenin saydamlıktan uzaklaştığını ifade eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, CHP İstanbul İl başkanlığı, SHP Genel Başkanlığı, Başbakan Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı yapan Murat Karayalçın, “25 yıllık dönem, bilinmeyen kapalı bir dönemdi” dedi. Ankara’da büyük bir başarı elde edildiğini söyleyen Karayalçın, yerel yönetimin çok önemli ayağı olan belediye meclisinde çoğunluk kazanılamadığını ifade ederek, “Tam istediğimiz biçimde olmadı” dedi.

Ankara’da Mansur Yavaş’ın zaferiyle sonlanan yerel seçimi, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, BirGün’e değerlendirdi.

25 yıl boyunca Refah Partisi ile AKP’nin yönettiği Ankara’da belediyenin saydamlıktan uzaklaştığını ifade eden Karayalçın, “25 yıllık dönem, bilinmeyen kapalı bir dönemdi” dedi.

BAŞARI ELDE EDİLDİ

Karayalçın, şöyle devam etti: “Büyük bir başarı elde edildi. Bunu ifade etmek isterim ancak tam istediğimiz biçimde olmadı. Çünkü yalnızca Ankara’dan 3 ilçe Cumhuriyet Halk Partisi tarafından kazanıldı. Ayrıca belediye meclislerinde de Cumhuriyet Halk Partisi ağırlıkta gibi gözükmüyor. Yerel yönetimin çok önemli ayağı olan belediye meclisinde çoğunluk kazanılamadı. Çok yüksek olasılıkla CHP azınlıkta kalacak gibi. Bu durumu sayın Mansur Yavaş’ın önünde ciddi bir engel olarak görmek gerekiyor. Bu sayın Mansur Yavaş’ın Ankara’da kendi çizmiş olduğu program çerçevesinde yöneticilik maharetini gerekli kılıyor.”

SAYDAMLIKTAN UZAKLAŞILDI

Murat Karayalçın, sözlerini şöyle sonlandırdı: “25 yıllık süreçte saydamlıktan, katılımcılıktan çok uzak bir yapı oldu. Nasıl karar alındığı, uygulama yapıldığı, harcamalar Ankara halkı tarafından bilinmiyor. Parça parça bunları sayın Mansur Yavaş’ın Ankara halkıyla paylaşması gerekiyor.

25 yıllık dönemde Ankaralıların yapısını işleyişini bilmediği konuları Mansur Yavaş halkla paylaşmalıdır. Meclis üyelerinin de Yavaş’a yardımcı olması gerekiyor.

YAZAR HAKKINDA BİLGİ

ALİ NECATİ KOÇAK

ALİ NECATİ KOÇAK

Gazi Üniversitesi Ekonometri mezunu. SHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı (1991-1995) ve CHP TBMM Milletvekili Danışmanlığı yaptı. SODEV’de Ankara Temsilciliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterlik görevlerini üstlendi. CHP Ankara İl Başkan Yardımcılığı (2011), CHP Çankaya İlçe Eğitim Sekreterliği (2011-2013) yaptı. 2014’den beri Çankaya Belediye Meclis Üyesi (CHP) ve CHP Genel Merkez Kültür ve Sanat Platformu Üyesi. Bireşim (1995), Birlikte (2005) ve Politus (2010) dergilerini yayınladı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI